niedziela, 9 lutego 2014

#6 Sochi - Raporty

| |
 22 luty

W Sochi drużyny panczenistów i panczenistek spisały się zgodnie z planem. Panowie awansowali do półfinału po zwycięstwie nad Norwegią. Dzisiaj powalczą o brąz, gdyż przegrali z Holendrami o ok...10 sekund. Panie wygrały swój ćwierćfinał i pobiegną w nagrodę przeciwko Rosjankom.

Natomiast polskie biathlonistki nie wykorzystały ostatniej szansy medalowej. W pierwszym strzelaniu wszystko się posypało. Krystyna Pałka nie trafiła początkowo ani jednego celu. Po dwukrotnym dobieraniu trafiła jedną tarczę. Nie wiem czym to było spowodowane, ale wielka szkoda, że po dwóch medalach na ubiegłorocznych MŚ nasze panie wracają bez medalu z imprezy czterolecia. Ostatecznie Polki zajęły 10 miejsce. Złoto dla Ukrainek, srebro dla Rosjanek, a brąz zdobyła sztafeta norweska

20 luty

Sztafeta mieszana zajęła...14 miejsce w biatlonie. Panie spisały się na medal. Przez większość czasu zajmowały 3 pozycję i straciły łącznie ok. 30 sekund. Natomiast mężczyźni powiększyli stratę o 2 minuty. Miejmy nadzieję, że pojawią się w tym kraju biegacze z talentem i chęcią do pracy Tomasza Sikory.

Natomiast w dwuosobowej sztafecie polskie biegaczki (Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec) zajęły świetne 5 miejsce w finale sprintu.

Dzisiaj wszystkie dziewczyny pokazały klasę

19 luty

Sensacja w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich. Rosja odpada z turnieju hokejowego po porażce z Finlandią 1-3

17 luty

Niestety inni byli dzisiaj za mocni. Nasi skoczkowie w składzie Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro i Kamil Stoch zajęli 4 miejsce w konkursie drużynowym który zakończył się kilka minut temu na dużej skoczni. Złoto dla Niemców, srebro zdobyli Austriacy, a brąz Japończycy

Holenderski dziennik "De Telegraaf" donosi, że Zbigniew Bródka zdobył niesłusznie złoty medal olimpijski...wstawiam cytat ich wypowiedzi poniżej jako dowód, że granica absurdu i smaku zostały dawno przekroczone:

"- Od igrzysk olimpijskich w Vancouver po obu stronach toru są umieszczone głośniki, z których dochodzi dźwięk pistoleta startera. - Zawodnik na torze zewnętrznym jest oddalony od głośnika o cztery metry, natomiast zawodnik na torze wewnętrznym dwa razy dalej i dźwięk dociera do niego później - powiedział holenderski sędzia czasowy Jeroen Fredriks.

- Prędkość dźwięku w powietrzu o temperaturze 10 stopni Celsjusza wynosi 338 metrów na sekundę, co oznacza różnicę około 0,0011 s na metr. Jeżeli weźmiemy pod uwagę odległość czterech metrów od głośnika, która różniła dwóch zawodników, wówczas wychodzi na to, że lepszy czas netto o 0,004 sekundy uzyskał zawodnik startujący z wewnętrznego toru - dodał Fredriks."

Według takiej analizy Polak przegrałby rywalizację o złoty medal o 0,001 sekundy.

16 luty

Nasi sportowcy zajmują obecnie 8 pozycję w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich. Mamy tyle złota co wyprzedające nas federacje USA, Kanady i Rosji

15 luty

Tak jest. Mamy trzecie złoto. Zbigniew Bródka wygrał o długość paznokcia, czyli o 0,03 sek. Jeszcze połowa igrzysk nie jest za nami, a już przeszły do historii. Teraz czekany na konkurs skoków który rozpocznie się o 18.30

Tak jest ! Mamy drugie złoto. Kamil Stoch dołączył do Simona Ammanna i Mattiego Nykänena zdobywając dwa złote medale na jednych IO. Cudowny dzień. Drugi był wiecznie młody Noriaki Kasai a do srebra, brąz dorzucił Peter Prevc. Szkoda tylko, że komentatorzy nie dostosowali się poziomem do zawodów.

13 luty

11 Luty

Cóż za piękny dzień. Justyna Kowalczyk pomimo złamaniu stopy, rywalkom, Marit Bjoergen i wielu "ekspertom" zwyciężyła w niesamowitym stylu broniąc złota na 10 km z Vancouver. Łezka się w oku zakręciła podczas odgrywania hymnu Polski. Nie spodziewałem się, że to się uda w takim stylu choć przed igrzyskami stawiałem na złoto co się ostatecznie sprawdziło w moich przewidywaniach, typach. Warto również wspomnieć, że dzisiaj nasza drużyna mieszana saneczkarzy zajęła 8 miejsce. Gratulacje dla całej drużyny i osobiste dla Natalii Wojtuściszyn z Nowin Wielkich ;)

10 Luty

Dzisiaj głównym wydarzeniem na IO była rywalizacja łyżwiarzy szybkich, gdzie po raz kolejny wszystkie krążki zgarnęli Holendrzy w tym...dwaj bracia. Artur Waś ukończył biegi na dobrym 9 miejscu, Artur Nogal był 36. Startowały również saneczkarki na co niestety w małym stopniu zainteresowała się publiczna telewizja. Póki co 18-sta jest Natalia Wojtuściszyn a 20-sta Ewa Kuls po dwóch z czterech etapów. Jutro przede wszystkim liczymy na biathlonistki przy okazji podglądając nasze panczenistki i saneczkarki

9 Luty

Dzisiaj moje założenia sprawdziły się na 50%. Na początku czyli o 12:30 na zimnym, lodowym torze stanęły nasze reprezentantki. Wierzyliśmy w występ Katarzyny Bachledy-Curuś. Na koniec zawodów była siódma, ale została...zdyskwalifikowana  za dwukrotne naruszenie linii rozdzielające tory. 16-sta była Natalia Czerwonka a 18-sta Luiza Złotkowska. Możemy być optymistycznie nastawieni do startu naszych pań w biegu drużynowym.

O 15:30 rozpoczął się biathlon. 7.5 kilometrowy sprint w którym liczyłem na brąz Moniki Hojnisz. Jak się okazało nadzieje te były zgubne. Co prawda dobrze strzelała, ale na trasie traciła i traciła sporo czasu. Bieg ukończyła na 21 miejscu. Jeszcze dalej była Krystyna Pałka która z jednym pudłem uplasowała się na 33 miejscu, a Magdalena Gwizdoń która trafiła tylko 6 strzałów znalazła się 7 miejsc dalej. Pozytywnie zaskoczyła nas Weronika Nowakowska-Ziemniak. Genialnie pobiegła, a do liderki straciła ledwie 30.8 sek. Gdyby nie jedno, feralne pudło realne były szanse na podium. Należy jednak pamiętać, że kilka startów się jeszcze odbędzie, a z takimi wynikami medal jest coraz bardziej realny.

O 18:30 rozpoczęły się najbardziej oczekiwana konkurencja czyli skoki narciarskie. Warunki nie były równe dla każdego mimo późnej pory. Severin Freund po feralnym upadku został jednak dokoptowany do drugiej serii kosztem ostatecznie 31 Dawida Kubackiego. Dobrymi skokami dzisiaj popisali się Kot i Ziobro, a w międzyczasie kiedy oczekiwaliśmy na skoki Kamila, dwaj faworyci skoczyli blisko, a byli to Gregor Schlirenzauer i Simon Ammann. Ostatni skaczący Polak zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszej serii skokiem na 105.5 metra ustanawiając nowy rekord skoczni. Za jego plecami zostali Anders Bardal i Peter Prevc. Niewiele, a w zasadzie...nic się nie zmieniło w drugiej serii. Kamil Stoch został drugim polskim mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich w historii i jednocześnie potwierdził moje typy na dzisiaj jeśli chodzi o skoki :)

8 Luty

Justyna Kowalczyk zajęła 7 miejsce w biegu łączonym na 15 km . Gratulacje za powròt po ciężkiej kontuzji . Wygrała Bjoergen przed Kalla i Weng. W klasyku na pewno będzie lepiej. W łyżwiarstwie szybim okazale zaprezentował się Jan Szymański który zajął 13 miejsce. Sebastian Druszkiewicz był pod koniec drugiej dziesiątki. Całe podium zajęli Holendrzy. Wygrał Sven Kramer ustanawiając rekord olimpijski.